Doğal sayıların özellikleri , 0 doğal sayı mı ? | Saglamblog

Doğal sayıların özellikleri , 0 doğal sayı mı ?

Bugün sizlerle Doğal sayıların özellikleri ,En küçük doğal sayı hangisidir  ve 0 doğal sayı mı gibi konulara değineceğiz. Doğal sayılar ortaokul müfredatında yer alan bir konudur.Yani doğal sayılarla eğitim hayatımızın neredeyse ortalarında iç içe olmaya başlıyoruz.Genellikle doğal sayılarla ilgili soruları rahatça çözebilmek için onlarla ilgili bilgi birikiminizin olması gerekir.Çok zor bir konu olmayıp birkaç ufak tefek özellikleri bilmekle doğal sayılardan konu kaçırmayacağınızın garantisini birçok hoca verebilir.Bizlerde sizlere bu konuda yardımcı olmak isteriz.Özellikle 0 ile ilgili sorunlar yaşıyorsunuz. 0 Doğal sayı mı değil mi ikilemde kalıyorsunuz.Bugün o konuya da noktayı koymuş olacağız.Öncelikle doğal sayıların özellikleri ile başlayalım.Sonrasında 0 doğal sayı mı değil mi belirterek son noktayı koyalım.

Doğal sayıların özellikleri

  • En küçük doğal sayımız 0 ‘dır .(İlk baştan en önemli sorunumuza çareyi bulduk.Bu bilgi çok önemlidir.)
  • Doğal sayılar 0 ‘dan başlayıp + sonsuza kadar 1’er 1’er artarak gider.Tam tersini de düşünebilirsiniz.
  • Doğal sayılar Matematikte “N” ile gösterilir.
  • Sayı doğrusunun sağında bulunmaktadır.
  • Doğal sayıların doğada karşılıkları bulunur.
  • 0 bir doğal sayıdır.İlk maddede de belirttiğimiz gibi en küçük doğal sayıdır.
  • Doğal sayılara 0 ve tüm pozitif sayılar dahildir.Yani doğal sayılar 0 ‘dan başlar.
  • Negatif sayılar doğal sayı değildir. Yani önünde – işareti bulunan sayılar doğal sayı olamazlar. Örneğin : -1, -2 , -3 , -4 gibi..
  • Bazı kaynaklar 0 ‘ı doğal sayı almaz fakat Kurum sınavlarında 0’ı doğal sayı almazsanız soruyu yanlış çözersiniz.

0 doğal sayı mı ?

Evet yukarıda da belirttiğimiz gibi 0 doğal sayıdır. Fakat 0’ın doğal sayı olup olmadığı tartışmalı bir konudur.Fakat biz bununla pek ilgilenmeyeceksiniz.Sınavlarınızda 0’ı doğal sayı olarak alacaksınız Özellikle kurum sınavları ya da ortaokulda girdiğiniz sınavlarda 0’ı doğal sayı olarak almazsanız vay halinize vay ! Soru birden gider ve soruyu tamamen yanlış yapmış olursunuz.O yüzden bu konuyu okuyor olmanız bence gayet yerinde.Son olarak aşağıda daha fazla bilgi alabileceğiniz bir kaynak bıraktık.Hem orada hem burada bizlere yorum bırakarak anlamadığınız noktalarda yardım isteyebilirsiniz.Sizlere matematik konusunda yardımcı olmak bize büyük bir keyif verecektir.Nihayetinde matematik ülkemizin kanayan bir yarasıdır.Ne kadar çok yardım isterseniz kendinizi o kadar çok geliştirip sınavlarda bir o kadar başarılı olacaksınız.Herkese güzel günler dileriz.

Esinlendiğimiz kaynak : https://betul.org/0-dogal-sayi-mi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

streak ne demek-priv hesap isimleri-yeğen sözleri-kuzen sözleri-saxenda kullanıcı yorumları-efexor kullanıcı yorumları-kızlara güzel sözler -yangın merdiveni-Yangın merdiveni-yangın merdiveni-yangın merdiveni-yangın merdiveni-yangın merdiveni-yangın merdiveni-yangın merdiveni-yangın merdiveni-priv isimleri-kardelen çiçeği hikayesi-yangın kapısı fiyatları-ucuz yangın kapısı-yangın kapısı-yangın kapısı firmaları -yangın kapısı imalatı- yangın merdiveni fiyatları-yangın merdiveni fiyatları-yangın kapısı-yangın merdiveni- yangın merdiveni fiyatları-yangın merdiveni fiyatları-yangın kapısı-yangın merdiveni-siyah kalp anlamı-nostalji sözler-sevgiliyi telefona kaydetme-klan isimleri